Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Hucisku

Wycieczka klas 1-3 do Komańczy i Krosna

Drugiego listopada wczesnym rankiem wsiedliśmy do wielkiego, białego, pięknego busa i... zaczęliśmy śpiewać. Śpiewaliśmy głośno i radośnie, bo wiedzieliśmy, że czeka nas wielka przygoda! 

 
Pojechaliśmy krętymi drogami do Komańczy, gdzie na wzgórzu, ukryty wśród gęstego lasu stoi klasztor Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Jest to wielki, piękny budynek, którego strzeże owczarek Aslan! W klasztorze przywitały nas Siostry Nazaretanki. Jedna z nich przepięknie opowiadała nam o patronie naszej szkoły, bł. Kardynale Stefanie Wyszyńskim. Zaprosiła nas do kaplicy, w której Prymas Tysiąclecia odprawiał msze święte i pokazała, ołtarz, przy którym się modlił. Wskazała nam miejsce na chórze, gdzie Prymas ukryty przed wzrokiem ludzi obmyślał tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego. Byliśmy urzeczeni opowieścią i z zaciekawieniem poznawaliśmy coraz to ciekawsze historie z jego życia. Dowiedzieliśmy się, że zanim trafił do Komańczy był internowany w wielu miejscach, a w niektórych panowały bardzo trudne warunki życia. Usłyszeliśmy, że dopiero w Komańczy mógł wychodzić na spacery, a uważał, że sprawność fizyczna była dla niego bardzo ważna. Zobaczyliśmy wiele ciekawych fotografii, na jednej z nich ks. Prymas pozuje z małym pieskiem, Pegazem, który był jego towarzyszem wędrówek. Po ciekawej wizycie i rozmowie z siostrami odpoczywaliśmy w klasztornym ogrodzie i podziwialiśmy jesienną przyrodę. 
I wtedy właśnie poznaliśmy Aslana. Później poszliśmy krętą dróżką, po której spacerował kiedyś nasz patron, do Matki Bożej Leśnej, by pomodlić się za nasze rodziny, tak jak mówiły nam siostry. Figura była taka piękna i musieliśmy zrobić sobie z nią fotografię. 
 
Po pobycie w Komańczy nasz bus zawiózł nas do Krosna, gdzie zobaczyliśmy bardzo okazały rynek i zjedliśmy obiad. O godzinie 14.00 weszliśmy do bardzo ciekawego budynku, gdzie dowiedzieliśmy się, że szkło wcale nie zostało wynalezione, ale przypadkiem odkryte, przez starożytnych Fenicjan. Widzieliśmy film na ten temat, a potem prawdziwe piece hutnicze i hutników przy pracy. Pokaz hutniczy był niezwykle ciekawy, widzieliśmy jak w kilka chwil artyści stworzyli z bardzo gorącej odrobinki szkła piękną świnkę skarbonkę z zakręconym ogonkiem. Pani przewodnik świetnie opowiadała o pracy w hucie szkła, a potem pokazała nam jak malować na szkle specjalnymi farbami, zabraliśmy nasze prace do domów, żeby pokazać Rodzicom jakie drzemią w nas talenty!
 
Pan przewodnik pokazał nam wiele rodzajów szkła i wyrobów, które powstają w krośnieńskiej fabryce. Mogliśmy bardzo ostrożnie wykonać medal z napisem: "Krosno - miasto szkła" i już zawsze będziemy to hasło kojarzyć z tym niezwykłym miejscem. Widzieliśmy tam pracę wielu niezwykłych artystów, którzy potrafią szkło formować w niezwykły sposób i je zdobić przez grawerowanie, szlifowanie, wtapianie kolorowych barwników, łączenie  w witraże i malowanie, a nawet stapianie małych form ze szkła ogrzewanego specjalnym palnikiem. 
 
Sam koniec wycieczki był satysfakcjonujący, bo dostaliśmy się do prawdziwego skarbca, jakim był... sklepik z pamiątkami. Zabraliśmy z niego wiele pięknych, szklanych oczywiście skarbów i będziemy wspominać tą niezwykłą wyprawę kiedy zimowe słońce odbije się w naszych niezwykłych pamiątkach. Polecamy każdemu tą przygodę, którą my przeżyliśmy. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy wziąć udział w wyjeździe finansowanym w dużej części z programu "Poznaj Polskę". Dziękujemy Pani Wójt za dofinansowanie naszej wielkiej wyprawy ze środków gminnych. Pani dyrektor za wsparcie na każdym etapie podróży, Rodzicom - za zaufanie i oczywiście firmie Bujak Bus za współpracę. Pozdrawiamy - klasy I - III SP w Hucisku wraz z opiekunami. 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Październik 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Imieniny