Święto pieczonego ziemniaka

W pierwszych dniach jesieni w naszej szkole odbyło się „Święto Pieczonego Ziemniaka”. To święto obchodzimy już od wielu lat. Kontynuujemy w ten sposób ludowe tradycje. Po tzw. wykopkach wesoło spędzano czas przy ognisku piekąc ziemniaki i sprawdzając się w różnych konkurencjach.

My wybieraliśmy tylko „ziemniaczane” zabawy i konkursy. Pogoda dopisywała, apetyty także. Najpierw p. dyrektor powitała wszystkich zebranych na boisku szkolnym i razem krótko przypomnieliśmy sobie historię ziemniaka. Wszystkie dzieci zostały zaproszone do udziału w konkursie na „Ziemniaka Olbrzyma” oraz „Ziemniaka Cudaka”. Potem były  „wykopki” - uczniowie mieli za zadanie przy użyciu łopatek wykopać ukryte w piaskownicy ziemniaki. Dzieciom sprawiło to nie lada frajdę. Najstarsi uczniowie z klasy VIII mogli wykazać się szybkością i zwinnością w zawodach m.in. typu wyścig z ziemniakiem na łyżce.

Wspaniałą konkurencją dla dzieci było wykonanie „Ziemniaka Cudaka”, pomysłowości w pracach nie brakowało. Wszystkie trafiły na wystawę i zdobiły kącik szkolny ciesząc oczy wszystkich, którzy odwiedzali naszą szkołę.

Potem było mnóstwo innych konkursów i zabaw, dzięki czemu czas oczekiwania na pieczone ziemniaki minął nam bardzo szybko.

Wreszcie upieczone ziemniaki można było już jeść – z solą, z masełkiem albo przyprawione przypaloną skórką - na takie też nie brakło amatorów.