Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Hucisku

100 LAT POLSKO

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania 100lat Polsko, gifZnalezione obrazy dla zapytania Polska gify ruchome

 

C

W dniu 9 listopada nasza szkoła uroczyście świętowała 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademię przygotowali uczniowie pod okiem p. Moniki Śpiewak – Duszkiewicz. Podniosły nastrój podkreślały chorągiewki, z którymi przedszkolaki przybyły na apel.

W okolicznościowych wierszach, tekstach i pieśniach zostały przypomniane wydarzenia, które doprowadziły do utraty niepodległości, walka Polaków o jej odzyskanie i wielką radość, gdy udało się ogłosić Polskę krajem wolnym i niepodległym. Było to 11 listopada 1918 roku.

Dziś żyjemy we własnym kraju, możemy mówić w ojczystym języku, poznawać polską kulturę i tradycje, cieszyć się sukcesami wielkich rodaków. Ale wolność to nie tylko dar, to także zobowiązanie. Nasz patron Kardynał Stefan Wyszyński powiedział:

Będziecie odpowiedzialni za ład społeczny, ład myśli i uczuć, odpowiedzialni za przyjęte na siebie obowiązki, za miejsce jakie zajmujecie w Ojczyźnie, w narodzie, w państwie, w życiu zawodowym. Tą drogą idzie się do wielkości.”

 

 

 

 

DLACZEGO WYWIESZAMY FLAGĘ?

Narodziła się nowa tradycja. Może trochę podpatrzona u innych narodów, ale dobre wzory warto naśladować. Flaga narodowa powinna być wyrazem dumy, szacunku i wzruszenia. Dzięki flagom powiewającym na prywatnych domach Święto Niepodległości to coś więcej niż akademia w szkole, dzień wolny od pracy i nauki, obowiązkowy strój galowy. To najlepszy widoczny dowód na to, że Polska to my – zwykli ludzie. Biało czerwony kolor wywieszony z własnej i nieprzymuszonej woli pozwala poczuć smak prawdziwie narodowego święta.

 

 

DLACZEGO BIERZEMY UDZIAŁ W MSZY ŚW. ZA OJCZYZNĘ?

Delegacja szkoły z pocztem sztandarowym bierze udział w Mszy za Ojczyznę w dniu 11 listopada. Szkoda, że tak mało osób postępuje podobnie. Niepodległość została osiągnięta kosztem życia wielu pokoleń Polaków i z pewnością nie została nam dana raz na zawsze. Dzięki ich poświęceniu możemy żyć w wolnym kraju. Wszyscy ten dar otrzymaliśmy, a tak mało osób okazuje wdzięczność i umie podziękować.

 

9 LISTOPADA BILIŚMY REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ

Razem z wieloma tysiącami uczniów ze szkól w całej Polsce wzięliśmy udział w akcji zaproponowanej przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę i Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dokładnie o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy wszystkie zwrotki naszego hymnu. Potem wypuściliśmy biało-czerwone baloniki napełnione helem. Szybko poleciały bardzo, bardzo wysoko. Do każdego z nich doczepiliśmy karteczkę z informacją, z jakiego powodu zostały wysłane.

W podziękowaniu za udział w biciu rekordu otrzymaliśmy dyplom od Prezydenta i pamiątkową flagę.

 

 

100 lat niepodległej

Utworzono dnia 19.03.2019, 00:54

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Styczeń 2023
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Imieniny