100 LAT POLSKO
C
W dniu 9 listopada nasza szkoła uroczyście świętowała 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademię przygotowali uczniowie pod okiem p. Moniki Śpiewak – Duszkiewicz. Podniosły nastrój podkreślały chorągiewki, z którymi przedszkolaki przybyły na apel.
W okolicznościowych wierszach, tekstach i pieśniach zostały przypomniane wydarzenia, które doprowadziły do utraty niepodległości, walka Polaków o jej odzyskanie i wielką radość, gdy udało się ogłosić Polskę krajem wolnym i niepodległym. Było to 11 listopada 1918 roku.
Dziś żyjemy we własnym kraju, możemy mówić w ojczystym języku, poznawać polską kulturę i tradycje, cieszyć się sukcesami wielkich rodaków. Ale wolność to nie tylko dar, to także zobowiązanie. Nasz patron Kardynał Stefan Wyszyński powiedział:
„Będziecie odpowiedzialni za ład społeczny, ład myśli i uczuć, odpowiedzialni za przyjęte na siebie obowiązki, za miejsce jakie zajmujecie w Ojczyźnie, w narodzie, w państwie, w życiu zawodowym. Tą drogą idzie się do wielkości.”
DLACZEGO WYWIESZAMY FLAGĘ?
Narodziła się nowa tradycja. Może trochę podpatrzona u innych narodów, ale dobre wzory warto naśladować. Flaga narodowa powinna być wyrazem dumy, szacunku i wzruszenia. Dzięki flagom powiewającym na prywatnych domach Święto Niepodległości to coś więcej niż akademia w szkole, dzień wolny od pracy i nauki, obowiązkowy strój galowy. To najlepszy widoczny dowód na to, że Polska to my – zwykli ludzie. Biało czerwony kolor wywieszony z własnej i nieprzymuszonej woli pozwala poczuć smak prawdziwie narodowego święta.
DLACZEGO BIERZEMY UDZIAŁ W MSZY ŚW. ZA OJCZYZNĘ?
Delegacja szkoły z pocztem sztandarowym bierze udział w Mszy za Ojczyznę w dniu 11 listopada. Szkoda, że tak mało osób postępuje podobnie. Niepodległość została osiągnięta kosztem życia wielu pokoleń Polaków i z pewnością nie została nam dana raz na zawsze. Dzięki ich poświęceniu możemy żyć w wolnym kraju. Wszyscy ten dar otrzymaliśmy, a tak mało osób okazuje wdzięczność i umie podziękować.
9 LISTOPADA BILIŚMY REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ
Razem z wieloma tysiącami uczniów ze szkól w całej Polsce wzięliśmy udział w akcji zaproponowanej przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę i Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dokładnie o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy wszystkie zwrotki naszego hymnu. Potem wypuściliśmy biało-czerwone baloniki napełnione helem. Szybko poleciały bardzo, bardzo wysoko. Do każdego z nich doczepiliśmy karteczkę z informacją, z jakiego powodu zostały wysłane.
W podziękowaniu za udział w biciu rekordu otrzymaliśmy dyplom od Prezydenta i pamiątkową flagę.