Jak nie czytam jak czytam

CO TO?

7 czerwca o 10.00 uczniowie z całej Polski czytali książki – bez przymusu, każdy to, na co miał ochotę. Symbolem wspólnej akcji był rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie.

My również braliśmy w niej udział.

PO CO TO?

Po prostu chcemy dać uczniom okazję do poczytania sobie w gronie koleżanek i kolegów, w miłych okolicznościach, bez dorabiania wielkiej filozofii. Głównym celem jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasem i rozrywką. Akcja ma zachęcić tych uczniów, którzy wciąż traktują czytanie jako przykry obowiązek. Nie zmuszamy ich, lecz motywujemy.

My znaleźliśmy miłe miejsce – boisko szkolne. Do szkoły przynieśliśmy kocyki lub karimaty a także ulubione przekąski oraz oczywiście KSIĄŻKI. Pogoda dopisała. Najpierw poszczególne klasy wykonały plakaty z literami tworzącymi hasło „Czytamy”.

Punktualnie o 10.00 z książką w dłoni wszyscy chętni rozłożyli się wygodnie na trawniku wokół ułożonego hasła, aby zarażać innych czytaniem. Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia, a potem miało miejsce WIELKIE CZYTANIE. Każdy czytał to, na co miał ochotę.

Piknikowi towarzyszyły inne atrakcje. Najbardziej podobały się quizy na temat znanych książek i ich bohaterów przygotowane w programie Kahoot. Zaplanowaliśmy też czytanie przez starszych uczniów dla przedszkolaków ale zamiar ten spotkał się z silnym protestem ze strony tych najmłodszych, bo przecież sami potrafią czytać. Tak właśnie było! Niektórzy zdążyli przeczytać całe książki, które ze sobą przynieśli. Przeglądanie i czytanie książek, dzielenie się wrażeniami z lektury wypełniało czas wszystkich przerw między lekcjami.

Głównym organizatorem akcji „Jak nie czytam, jak czytam” jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Akcja ma pomóc w promocji czytania, w inicjowaniu mody na czytanie. Ma pokazać nieczytającym uczniom, że czytanie to powszechne zjawisko wśród ich rówieśników.

Jak nie czytam jak czytam

Utworzono dnia 26.06.2019, 23:56