Program antytytoniowej edukacji zdrowotnej

„BIEG PO ZDROWIE” – skierowany do dzieci w IV klasie szkoły podstawowej.

Głównym celem programu jest zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów.

Program jest skierowany także do rodziców i opiekunów uczniów, gdyż zwiększa to skuteczność programów profilaktycznych.

Na realizację programu przeznaczonych jest 6 godzin zajęć lekcyjnych do przeprowadzenia z uczniami. Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie będą mogli stosować w codziennym życiu. Podczas zajęć dzieci będą:

• dyskutować,
  • wymieniać spostrzeżenia, doświadczenia i refleksje,
  • przeprowadzać wywiady,
  • liczyć koszty palenia papierosów,
  • odgrywać scenki,
  • tworzyć antyreklamę dla papierosów,
  • tworzyć komiks z bohaterami programu.

W tym roku szkolnym program „Bieg po zdrowie” realizowany jest w klasie IV pod kierunkiem pani Moniki Śpiewak-Duszkiewicz.

Pierwsze trzy zajęcia już za nami. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczą w tym programie. Dużym zaskoczeniem dla nich był skład dymu papierosowego. Plakat i wymienione substancje zapamiętali doskonale. Przy obliczaniu kwot traconych na papierosy też było sporo emocji. Aby utrwalić postawy asertywności, czyli sztuki mówienia NIE wymyślaliśmy różne przykładowe sytuacje. Ucząc się wszyscy doskonale się bawili.