Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Hucisku

wycieczka do Warszawy

Utworzono dnia 28.11.2021

TRZYDNIOWA WYCIECZKA DO WARSZAWY UCZNIÓW KLAS 4-8

Wycieczka do Warszawy nie byłaby możliwa bez ministerialnego projektu „Poznaj Polskę”. Przedsięwzięcie „Poznaj Polskę” ma na celu poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki poprzez dofinansowanie wycieczek edukacyjnych dzieci i młodzieży.

Jest elementem programu „Polski Ład”.

My wybraliśmy się do Warszawy, gdyż od dawna o tym marzyliśmy. Ponadto tam jest najwięcej śladów naszego Patrona Kardynała Stefana Wyszyńskiego a to tymi śladami chcemy na wycieczce podążać w roku Jego beatyfikacji.

 

Dzień 1. 15 listopada
Spotkanie uczestników wycieczki miało miejsce o godzinie 5:15. Na szczęście nikt nie zaspał i punktualnie o godzinie 5.30 wyruszyliśmy w stronę Warszawy. Po drodze mijaliśmy znane i mniej znane miasta – Nowa Dęba, Sandomierz, Radom. Dzień powoli budził się ze snu i my także.
Do stolicy przyjechaliśmy w godzinach przedpołudniowych. Przy pomniku Józefa Piłsudskiego obok Łazienek Królewskich mieliśmy umówione spotkanie z przewodnikiem panem Piotrem. Czekał nas dłuuuuugi spacer po Łazienkach oraz Starym i Nowym Mieście. Tego dnia pokonaliśmy pieszo 12 km. I daliśmy radę!!!!

Najciekawsze zabytki jakie widzieliśmy:
Belweder, gmach Sejmu, Kolumna Zygmunta, ul. Świętojańska, Archikatedra św. Jana, mury miejskie, Rynek Starego Miasta, pomniki Małego Powstańca i Syrenki Warszawskiej,Trakt Królewski (m. in. pomnik Adama Mickiewicza, Pałac
Prezydencki, hotel Bristol, kościół św. Krzyża).
Później udaliśmy się do Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego. Na koniec obserwowaliśmy zmianę warty Grobu Nieznanego Żołnierza.
Wieczorem
dotarliśmy na miejsce zakwaterowania. Hotel mile nas zaskoczył niemal komfortowymi warunkami. Obiadokolacja też była pyszna. Po wyczerpującym dniu spało nam się tak dobrze, że niektórych trzeba było budzić indywidualnie.

Dzień 2. 16 listopada
Po pysznym śniadaniu pojechaliśmy naszym busem do warszawskiego zoo, jednego z najpiękniejszych w Polsce. Jest tu tak wiele zwierząt do obejrzenia, że dwie godziny jakie mieliśmy na zwiedzanie to za mało. Niektóre już zamieszkały w „zimowych apartamentach”, inne miały bardzo przestronne wybiegi, jeszcze inne ukryły się w swoich legowiskach. Spacerowaliśmy po ogrodzie w małych grupach co chwila dzieląc się wrażeniami podczas spotkań na krzyżujących się nieustannie ścieżkach. Na koniec zrobiliśmy pamiątkową grupową fotkę z misiem.

Z zoo udaliśmy się na przystanek metra, by przejechać się warszawską koleją podziemną no i wiedzieć jak to się robi.
Następnie w planie była wizyta w Bibliotece Uniwersyteckiej –
podziwia
liśmy ogrody zlokalizowane na jej dachu. Pomimo późnej jesieni zachwycały nas pomysłowe rozwiązania i zakamarki ogrodu. Nieodparcie nasuwała się refleksja - jak tu musi być pięknie na wiosnę!

O 14. 00 byliśmy umówieni w Centrum Nauki „Kopernik”, największym w Polsce parku doświadczeń. Tu również działaliśmy w małych grupach. Należało przechodzić od stanowiska do stanowiska, czytać instrukcje i ...bawić się na całego!

Praktycznie każdy eksponat jest przygotowany na interakcję (można dotknąć, nacisnąć, uruchomić, zepsuć, przełączyć, użyć itd.). Nie da się wymienić wszystkiego co jest najciekawsze, bo eksponaty są bardzo zróżnicowane, na pewno każde dziecko znalazło coś co je zafascynowało – możliwość przeprowadzenia śledztwa detektywistycznego, pokierowania samochodem, iluzje, piasek kinetyczny, sterowanie instalacjami wodnymi, eksponaty muzyczne, zrobienie własnego filmu animowanego, krzywy domek, łoże fakira i wiele innych.
Tego dnia byliśmy jeszcze w Wilanowie i podziwialiśmy Królewskie Ogrody Świateł. Do pałacu prowadził 75-metrowy świetlisty tunel, w którym rozbrzmiewała muzyka klasyczna. Na dziedzińcu witała nas strzeżona przez orły rozświetlona pergola, za którą rozpościerał się Zimowy Ogród Króla. Z przyjemnością spacerowaliśmy aleją obsadzoną pnączami i podziwialiśmy rozkwitające światłem drzewka pomarańczowe. Tuż obok nich można było zrobić sobie zdjęcie w świetlistej ramie z pałacem w tle lub na saniach Królowej Śniegu..

Wieczorem pełni wrażeń powróciliśmy na miejsce zakwaterowania, obiadokolację i nocleg. Niektórzy z nas zdecydowanie twierdzili: „Ja tu zostaję”. Niestety nieubłaganie nadchodził ostatni dzień wycieczki.

Dzień 3. 17 listopada
Po śniadaniu nastąpiło wykwaterowanie. Właścicielka hotelu pochwaliła naszą grupę za „niezbyt uciążliwy pobyt”. Dziękujemy – nam też miło się mieszkało. Pierwszym punktem ostatniego dnia wycieczki był Plac Defilad a atrakcją „numer 1” wyjazd na XXX piętro Pałacu Kultury i Nauki i podziwianie panoramy Warszawy z tarasu widokowego. Choć sam Pałac historycznie budzi kontrowersje i nawet były plany, aby go zburzyć to jednak niezmiennie pozostaje najbardziej charakterystycznym punktem stolicy. W Pałacu Kultury i Nauki znajduje się 3288 pomieszczeń, w tym przeznaczona dla 3000 osób Sala Kongresowa.
Następnie pojechaliśmy na Stadion Narodowy im. Kazimierza Górskiego. Przeszliśmy „Trasą Piłkarza” w czasie której widzieliśmy szatnie, trybuny oraz murawę /niestety już na ciężarówkach, które ją wywoziły po meczu z Węgrami/ największej w Polsce areny rozgrywek sportowych. Na własne oczy widzieliśmy którędy piłkarze przybywają na stadion, jak wygląda Strefa Zawodnicza, piłkarska szatnia i łaźnia, płyta boiska, Sala Konferencyjna. Dużo by jeszcze wymieniać... Niektórzy uczestnicy wycieczki przez cały pobyt w Warszawie wypatrywali tego obiektu z każdego miejsca, w jakim się znaleźliśmy.

Około godziny 13-tej zjedliśmy pyszny obiad a po nim ostatni punkt programu wycieczki - wizyta w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego na 8 piętrze pod cokołem Świątyni Opatrzności Bożej. Muzeum naprawdę niezwykłe, multimedialne a nasz przewodnik był prawdziwą kopalnią wiedzy o tych dwóch niezwykłych Polakach i ich czasach.

W drogę powrotną wyruszyliśmy około godziny 17.00

 

MAMY NADZIEJĘ, ŻE PROJEKT „POZNAJ Polskę” będzie kontynuowany w nowym roku kalendarzowym. Wiemy już, gdzie chcemy pojechać na następną wycieczkę.

ZAŁĄCZNIKI:

Prezentacja

Utworzono dnia 08.12.2021, 12:19

Wykonał Michał Warunek

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny