Bezpieczeństwo w internecie

Utworzono dnia 12.02.2021

W obliczu pandemii koronawirusa dzieci, które nie uczestniczą w nauczaniu stacjonarnym oraz ich rodzice stanęli w obliczu wielu wyzwań . Jednym z nich jest umiejętne i skuteczne korzystanie z nowoczesnych technologii.  Każdy z nas mierzy się z trudnościami w tym zakresie. Jednak oprócz tego, że zależy nam na edukowaniu dzieci i młodzieży, zależy nam również na ich bezpieczeństwie w internecie. Zapraszamy rodziców  i dzieci do obejrzenia fragmentów konferencji zorganizowanej przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Szczególnie wart polecenia wydaje się panel ”Co gry robią dzieciom?” dr Tomasza Rożka. Zachęcamy, by obejrzeć ten krótki, 20-minutowy fragment konferencji wraz z dzieckiem. Może stanie się on pretekstem do rozmowy i wytyczenia nowych, wartościowych celów? Może dane podawane przez eksperta i poparte naukowymi dowodami skłonią naszą młodzież do zastanowienia się nad tym ile czasu poświęcają grom komputerowym?

Kolejne, wartościowe treści można słyszeć w kolejnym panelu „Dzieci, rodzice i ekrany w czasie pandemii”. Skłania on do refleksji, ale daje też pewne wsparcie rodzicom, którzy widzą, że coś poszło nie tak i nie zachwyca ich ilość czasu spędzana przez dzieci przed wszelkiego rodzaju ekranami. Może warto posłuchać tam podpowiedzi w jaki sposób zareagować i zmienić to, co się nam nie podoba?

W razie pytań i wątpliwości zawsze można zwrócić się do nauczycieli, wychowawców albo pedagoga szkolnego, do czego zapraszam.