ANDRZEJKI

Utworzono dnia 30.11.2020

ANDRZEJKI 2020

Andrzejki w tym roku będą nieco różniły się od zabaw andrzejkowych z poprzednich lat w naszej szkole.  Spowodowane to jest obecną sytuacją epidemiologiczną w Polsce. Nie będziemy mogli wspólnie się zgromadzić i spędzić tego dnia razem. Ale to nie oznacza, że nie będzie wróżb i fajnej zabawy. Na początek zapraszamy do przeczytania skąd się wywodzą Andrzejki. Następnie zapraszamy do zabawy online, będziecie mogli poznać imię swojego wybranka/wybranki serca, czy poznać swój przyszły zawód. Zobaczycie jaka Was czeka przyszłość.  Znajdziecie tam również inne ciekawe wróżby.

Trochę historii

Najbardziej znanym zwyczajem andrzejkowym jest wróżenie. Kiedyś, w dzień świętego Andrzeja, wróżyły sobie jedynie niezamężne dziewczęta. Wróżby traktowano poważnie, wierzono, że jeśli są dobrze wykonane na pewno się spełnią. Dziś to tylko przyjemny dodatek do andrzejkowej imprezy. Nie są zarezerwowane też jedynie dla dziewcząt – 29 listopada wróżą sobie również chłopcy.

Przypuszcza się, że wróżby andrzejkowe wywodzą się ze starożytnej Grecji lub wierzeń starogermańskich, które związane były z kultem boga miłości, płodności i bogactwa. W Polsce to również stara tradycja, pierwsza literacka wzmianka pochodzi z szesnastego wieku. Trzeba zaznaczyć, że były to przede wszystkim miłosne wróżby andrzejkowe. Oto staropolskie zwyczaje andrzejkowe:

• jeżeli dziewczyna w wigilię św. Andrzeja nic nie jadła, we śnie miał się jej ukazać przyszły mąż;
  • jeśli ucięta w andrzejki gałązka wiśni zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia, wtedy panna mogła liczyć na szybkie zamążpójście;
  • strona, z której w andrzejki szczekał pies, miała byś tą, z której przyjdzie narzeczony;
  • popularne było również wiązanie gąsiorowi oczu i wpuszczanie go do kręgu dziewcząt, którą dziewczynę uszczypnął jako pierwszą, ta najszybciej miała wyjść za mąż.

Wszystkie te wróżby andrzejkowe traktowane były niezwykle poważnie. (https://andrzejki.nocowanie.pl/zwyczaje-andrzejkowe.html

Samorząd Uczniowski

Andrzejki- wróżby online. Proszę kliknąć w poniższy link. Zapraszamy serdecznie do zabawy.