Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Hucisku

AKTUALNOŚCI, strona 5:

Wycieczka klas 1-3 do Komańczy i Krosna

Utworzono dnia 21.11.2021

Drugiego listopada wczesnym rankiem wsiedliśmy do wielkiego, białego, pięknego busa i... zaczęliśmy śpiewać. Śpiewaliśmy głośno i radośnie, bo wiedzieliśmy, że czeka nas wielka przygoda! 

 
Pojechaliśmy krętymi drogami do Komańczy, gdzie na wzgórzu, ukryty wśród gęstego lasu stoi klasztor Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Jest to wielki, piękny budynek, którego strzeże owczarek Aslan! W klasztorze przywitały nas Siostry Nazaretanki. Jedna z nich przepięknie opowiadała nam o patronie naszej szkoły, bł. Kardynale Stefanie Wyszyńskim. Zaprosiła nas do kaplicy, w której Prymas Tysiąclecia odprawiał msze święte i pokazała, ołtarz, przy którym się modlił. Wskazała nam miejsce na chórze, gdzie Prymas ukryty przed wzrokiem ludzi obmyślał tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego. Byliśmy urzeczeni opowieścią i z zaciekawieniem poznawaliśmy coraz to ciekawsze historie z jego życia. Dowiedzieliśmy się, że zanim trafił do Komańczy był internowany w wielu miejscach, a w niektórych panowały bardzo trudne warunki życia. Usłyszeliśmy, że dopiero w Komańczy mógł wychodzić na spacery, a uważał, że sprawność fizyczna była dla niego bardzo ważna. Zobaczyliśmy wiele ciekawych fotografii, na jednej z nich ks. Prymas pozuje z małym pieskiem, Pegazem, który był jego towarzyszem wędrówek. Po ciekawej wizycie i rozmowie z siostrami odpoczywaliśmy w klasztornym ogrodzie i podziwialiśmy jesienną przyrodę. 
I wtedy właśnie poznaliśmy Aslana. Później poszliśmy krętą dróżką, po której spacerował kiedyś nasz patron, do Matki Bożej Leśnej, by pomodlić się za nasze rodziny, tak jak mówiły nam siostry. Figura była taka piękna i musieliśmy zrobić sobie z nią fotografię. 
 
Po pobycie w Komańczy nasz bus zawiózł nas do Krosna, gdzie zobaczyliśmy bardzo okazały rynek i zjedliśmy obiad. O godzinie 14.00 weszliśmy do bardzo ciekawego budynku, gdzie dowiedzieliśmy się, że szkło wcale nie zostało wynalezione, ale przypadkiem odkryte, przez starożytnych Fenicjan. Widzieliśmy film na ten temat, a potem prawdziwe piece hutnicze i hutników przy pracy. Pokaz hutniczy był niezwykle ciekawy, widzieliśmy jak w kilka chwil artyści stworzyli z bardzo gorącej odrobinki szkła piękną świnkę skarbonkę z zakręconym ogonkiem. Pani przewodnik świetnie opowiadała o pracy w hucie szkła, a potem pokazała nam jak malować na szkle specjalnymi farbami, zabraliśmy nasze prace do domów, żeby pokazać Rodzicom jakie drzemią w nas talenty!
 
Pan przewodnik pokazał nam wiele rodzajów szkła i wyrobów, które powstają w krośnieńskiej fabryce. Mogliśmy bardzo ostrożnie wykonać medal z napisem: "Krosno - miasto szkła" i już zawsze będziemy to hasło kojarzyć z tym niezwykłym miejscem. Widzieliśmy tam pracę wielu niezwykłych artystów, którzy potrafią szkło formować w niezwykły sposób i je zdobić przez grawerowanie, szlifowanie, wtapianie kolorowych barwników, łączenie  w witraże i malowanie, a nawet stapianie małych form ze szkła ogrzewanego specjalnym palnikiem. 
 
Sam koniec wycieczki był satysfakcjonujący, bo dostaliśmy się do prawdziwego skarbca, jakim był... sklepik z pamiątkami. Zabraliśmy z niego wiele pięknych, szklanych oczywiście skarbów i będziemy wspominać tą niezwykłą wyprawę kiedy zimowe słońce odbije się w naszych niezwykłych pamiątkach. Polecamy każdemu tą przygodę, którą my przeżyliśmy. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy wziąć udział w wyjeździe finansowanym w dużej części z programu "Poznaj Polskę". Dziękujemy Pani Wójt za dofinansowanie naszej wielkiej wyprawy ze środków gminnych. Pani dyrektor za wsparcie na każdym etapie podróży, Rodzicom - za zaufanie i oczywiście firmie Bujak Bus za współpracę. Pozdrawiamy - klasy I - III SP w Hucisku wraz z opiekunami. 

Rekolekcje szkolne

Utworzono dnia 29.10.2021
W dniach 3, 4, 5 listopada odbywają się rekolekcje szkolne. Harmonogram: 3 listopada 9.30 nauka rekolekcyjna dla klas 5-8 11.00 nauka rekolekcyjna dla klas 1-4 4 listopada 9.30 nauka rekolekcyjna dla klas 5-8 11.00 nauka rekolekcyjna dla klas 1-4 5 listopada 9.30-10.30...
czytaj dalej na temat: Rekolekcje szkolne

Pasowanie uczniów klasy 1

Utworzono dnia 22.10.2021

"Gdy wrzos fioletem już zakwita,
To znak, że szkoła dzieci wita.
A zamiast ptaków dźwięczy szkolny dzwonek.

Do szkoły idą: Ala, Jaś, Tomek."
 
Jak co roku mamy zaszczyt i przyjemność powitać wśród naszych wychowanków nowe twarze. W tym roku do grona uczniów naszej szkoły dołączyły dwie uśmiechnięte i mądre dziewczynki: Marcelinka i Angelika. Od pierwszego września bardzo poważnie podchodziły do swoich obowiązków i wzorowo wypełniały wszystkie zadania, więc nie było przeszkód, by pasować je na uczennice Szkoły Podstawowej w Hucisku. Do pasowania przygotowały się pilnie: nauczyły się wierszy i piosenek, ubrały się pięknie i złożyły uroczyste ślubowanie przed panią dyrektor i całą szkolną bracią. W gronie koleżanek i kolegów powitali je uczniowie klas II i III SP, którzy niezwykle ciepło odnoszą się do młodszych. Starsze klasy oraz Rodzice zaproszeni na uroczystość podziwiali wspaniałą grę aktorską i popisy młodszych wykonawców. A było co oklaskiwać! W jednej ze scen Pani Jesień rozmawiała z uczniami i przedstawiała im wszystkie swoje dary: " Złoto, czerwień i brąz niosę na plastykę. Szelest liści, plusk deszczu na szkolną muzykę." W drugiej odsłonie Leśna Czarodziejka przemieniała Budrysów w uczniów, a później odebrała od nich ślubowanie. A uczniowie mówili, że już dużo o szkole i swoich nowych obowiązkach wiedzą:
 
 

"Chociaż jestem taka mała,
Wiem, że szkoła jest wspaniała!
W szkole są klasy i dużo dzieci,

A czas nauki tak szybko leci!"
 
Wiele porad odebrali również od starszych kolegów i koleżanek, którzy zwracali im uwagę na najważniejsze:

"Grzeczność na co dzień
bardzo ważna sprawa,
więc o niej w szkole wspomnieć wypada.
Nic nie kosztuje słowo „dziękuję”,
a „przepraszam” i „proszę” chlubę ci przynoszą".
 
Bardzo dziękuję za pomoc w organizacji tego pięknego dnia. Rodzicom - za wspaniały poczęstunek dla uczniów oraz przedszkolaków, przygotowanie z dziećmi wierszy i piosenek oraz za całe wsparcie i wzorową współpracę. Nauczycielom i pani dyrektor za wsparcie, pomoc przy dekoracjach i próbach oraz wszelkie dobre słowa i motywowanie dzieci. Uczennicom i uczniom klas I, II i III za wyjątkowe przedstawienie, wspaniałe stroje oraz zaangażowanie w uroczystość. Panu Przewodniczącemu Samorządu Szkolnego - Igorowi - za przywitanie dziewcząt i obiecaną pomoc :)
 
Dziewczętom życzę, aby każdy dzień spędzony w murach szkolnych był dla nich równie miły co pożyteczny. By zdobywanie wiedzy przychodziło im z łatwością. Samych sukcesów i dobrych ocen!
 
-Wychowawczyni kl. I

Galeria zdjęć

Utworzono dnia 10.10.2021

Święto szkoły było okazją do wykonania wielu zabawnych, ciekawych zdjęć. Może na którymś z nich jesteś Ty?

BEATYFIKACJA NASZEGO PATRONA

Utworzono dnia 17.09.2021

Dnia 12 września 2021 roku byliśmy świadkami i uczestnikami historycznego wydarzenia, kiedy to czcigodny patron naszej szkoły, Kardynał Stefan Wyszyński, zwany często Prymasem Tysiąclecia, został ogłoszony błogosławionym.

Do tej chwili przygotowywaliśmy się od wielu tygodni, bo to było wielkie święto dla całej szkolnej społeczności. Pragnęliśmy wyrazić radość, że Patron naszej szkoły, przez niesamowitą charyzmę oraz nieprzeciętne dokonania stał się prawdziwie bożym człowiekiem, a my możemy go naśladować. Tą radością chcieliśmy podzielić się z innymi.

Najpierw na dziękczynnej Mszy Św. w kościele parafialnym w Niwiskach razem z ks. Proboszczem oraz ks. Katechetą podziękowaliśmy Bogu za to, że dał nam takiego wielkiego patrona. Przed uroczystą mszą św. uczniowie naszej szkoły wystąpili przed zgromadzonymi przybliżając pięć filarów, na których opierało się nauczanie błogosławionego kardynała: godność człowieka, umiłowanie ojczyzny, wartość rodziny, poszanowanie praw człowieka, zawierzenie Matce Bożej. Zgromadzeni w wielkim skupieniu słuchali słów Prymasa Tysiąclecia o miłości, którą należy się kierować każdego dnia oraz potrzebie stania na straży wymienionych wyżej wartości. 

Po pięknym nabożeństwie uroczystości przeniosły się do naszej szkoły, gdzie na przybyłych gości czekała moc atrakcji. Na początku uwagę wszystkich przykuła loteria fantowa, na której każdy los wygrywał. A nagrody były przeróżne, od słodyczy, przez drobne zabawki aż po blender i upragnioną przez wszystkich ledową lampę biurkową. Na szkolnym boisku kusiły olbrzymie dmuchane zjeżdżalnie, które ufundowała nam Pani Wójt. Najmłodsi bawili się z animatorami, którzy prezentowali atrakcyjne zabawy przy muzyce. Ci, którzy pragnęli poznać dzieciństwo Stefka Wyszyńskiego, mogli nauczyć się dawnych zabaw pod czujnym okiem pani Joli. A kto znał historię spalonych w piecu lalek mógł wykonać sobie super przytulankę-prawdziwą lalkę szmaciankę. 

Można było również spróbować swoich sił w kalamburach i poznawać patrona  oraz  zobaczyć, jak wyglądała szkoła w Zuzeli, do której chodził mały Wyszyński.

Uroczystość beatyfikacji była dla nas dniem świętowania, wielkiej radości
i wdzięczności. Czeka nas teraz ciężka praca, żeby w rodzinach, parafiach, życiu społecznym wcielić w życie i na nowo podjąć program, który ma się przełożyć na odnowę nas samych
i naszych rodzin. Wierzymy w liczne owoce beatyfikacji Prymasa, bo z nieba można więcej.

czytaj dalej na temat: BEATYFIKACJA NASZEGO PATRONA

OGŁOSZENIE

Utworzono dnia 03.09.2021

Zaproszenie Serdecznie zapraszam na zebranie z rodzicami, które odbędzie się w poniedziałek 6 września 2021 o godzinie 16.00 w Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Hucisku. Zebranie dotyczy spraw związanych z rozpoczęciem nowego roku szkolnego oraz organizacją...

czytaj dalej na temat: OGŁOSZENIE

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

Utworzono dnia 01.09.2021
Dyrekcja szkoły informuje, że nowy rok szkolny rozpoczynamy Mszą Św. w kościele parafialnym w Niwiskach o godzinie 8.00. Po Mszy zapraszamy Rodziców i Uczniów na spotkanie z dyrektorem i nauczycielami, które odbędzie się w szkole około godziny 9.00. Po zebraniu...
czytaj dalej na temat: ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

Utworzono dnia 28.06.2021

Zakończenie roku szkolnego 2020 /21 rozpoczęliśmy od uczestnictwa we Mszy św. W szkole pani Dyrektor powitała dzieci i rodziców, a następnie ośmioklasiści pożegnali nauczycieli i kolegów ciepłymi słowami i wierszami. Po akademii zostały wręczone świadectwa i nagrody dla najlepszych uczniów. Pożegnaliśmy się życząc sobie wzajemnie udanych, pogodnych i przede wszystkim zdrowych wakacji.

Do zobaczenia we wrześniu!

czytaj dalej na temat: Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

Wyprawa do Rancza Bogaczówka

Utworzono dnia 23.06.2021

W dniu 22 czerwca 2021 roku klasy 0-4 wybrały się na wyprawę do Rancza Bogaczówka. Czekały tam na nas liczne atrakcje. Zobaczyliśmy jak karmione są zwierzęta, czyszczone kopyta koni oraz stadko owiec. Największą frajdą była jazda konna. Wycieczkę zakończyliśmy grillowaniem kiełbasek. To była udana wyprawa.

czytaj dalej na temat: Wyprawa do Rancza Bogaczówka

Ogłoszenie wyników konkursu plastycznego

Utworzono dnia 20.06.2021

Jest na niezmiernie miło przekazać wyniki gminnego konkursu plastycznego pt "Św. Jan Paweł II- Totus Tuus". Aż dwoje uczniów naszej szkoły zajęło miejsce na podium.

 

I miejsce w kategorii klas IV-V otrzymał Michał Warunek z kl. 4

III miejsce w kategorii klas VI- VII otrzymała Julia Surowiec z kl. 7

 

Jesteśmy dumni z naszych uczniów i życzymy dalszych sukcesów.

czytaj dalej na temat: Ogłoszenie wyników konkursu plastycznego

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Styczeń 2023
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Imieniny